wtorek, 7 czerwca 2016

Ochrona przeciwsłoneczna- co warto wiedzieć o filtrach ?

Bardzo często dostaję pytania szczególnie w mojej pracy o kremy z filtrami ochronnymi- jakie stosować, jak często i czy naprawdę jest to konieczne ? Postanowiłam, że zrobię taki post z najważniejszymi informacjami w tym temacie.

Reakcje na UV są u każdego inaczej uwarunkowane. Zależy to od koloru naszej skóry, włosów oraz oczu. Osoby z I i II fototypem są bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych i zawsze występują u nich oparzenia, zamiast opalenizny pojawia się rumień- mają oni jasną karnację, jasne włosy bądź rude , niebieskie oczy i liczne piegi.
Fototyp III charakteryzuje się ciemnymi blond włosami lub brązowymi i ciemnymi oczami- oparzenie występuję bardzo rzadko, a opalenizna zawsze. W IV zaś fototypie praktycznie nie dochodzi do oparzeń i skóra zawsze ciemnieje- osoby te mają ciemne włosy. V i VI fototyp to osoby z bardzo ciemną karnacją, u których nigdy nie występują oparzenia po ekspozycji na słońcu( np. rodowici mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego czy Hindusi).

Preparaty ochronne przed słońcem zawierają substancje aktywne zwane filtrami. Wyróżniamy filtry chemiczne oraz fizyczne.



Składniki:

chemiczne- pochłaniające promienie UV ( EUSOLEX 6300, OCTOKRYLEN, PARSOL 1789, TINOSORB M).

fizyczne- odbijające i/lub rozpraszające promienie UV ( TLENEK I DWUTLENEK TYTANU- TITANIUM OXIDE I TITANIUM DIOXIDE)

Warto wiedzieć, że preparaty z filtrami mogą też uczulać i najczęściej to te, które zawierają filtry chemiczne. Dlatego jeśli doświadczyliście uczulenia po zastosowaniu jakiegoś kremu z SPF zwróćcie uwagę, czy nie zawierał składników ochronnych  należących do grupy chemicznych wyżej wymienionych.

Najczęściej w drogeriach czy aptekach możemy spotkać SPF (Sun Protective factor): 5, 10, 15, 20, 25, 30, 50.

Wysokość SPF określa jak długo możemy przebywać na słońcu. Im wyższy filtr tym dłuższa może być ekspozycja na słońcu. Obliczamy to w ten sposób:

SPF= MED na skórze po nałożeniu kremu z filtrem / MED na skórze bez kremu z filtrem


MED- jest to minimalna dawka promieniowania, która po jednej dobie wywołała rumień.



Zatem jeśli u osoby wystąpi rumień po 30 minutach, to zaaplikowanie kremu z SPF 30 wydłuży ten czas aż o 15 h.



 Obliczymy to tak :



 (czas wyst. rumienia po 30min x SPF 30= 900 min : 60 min= 15 h )



Jeśli rumień występuje po 15 minutach i użyjemy filtru 20 to analogicznie wydłużymy czas o 5h.



15 x 20= 300 min : 60 min = 5h



Skuteczność takich kremów z filtrem zależy także od częstotliwości ich aplikacji. Mimo, iż jest napisane na opakowaniu "wodoodporny" to aplikacja powinna być co 1-1,5 h w czasie ekspozycji na słońce.


Duże znaczenie ma także ilość nakładanego kremu- na jedną partię ciała nie powinno to być mniej niż 1 łyżka stołowa, na mniejsze partie takie jak twarz czy szyja jest to minimum 1/2 małej łyżeczki.


Filtry ochronne powinny być stosowane przez cały rok. Znamiona na naszym ciele powinny być

chronione dodatkową grubą warstwą kremu.

Pamiętajcie, że nawet jadąc w samochodzie również promienie słoneczne docierają do skóry.
Ubranie również nas nie chroni.

Jeśli chodzi o firmy kremów z SPF jakie najlepiej wybierać to ja osobiście polecam: Ziaję, Iwostin, La Roche Posay, Vichy oraz Bielendę. Każdy znajdzie coś dla siebie zarówno odnośnie ceny jak i przeznaczenia preparatu.


Dajcie znać w komentarzach czy ten post był dla Was pomocny w doborze kremu z filtrem oraz jego odpowiedniej aplikacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz