piątek, 7 października 2016

Przyczyny powodujące suchość skóry

Wpis, który pojawił się na blogu ponad 3 lata temu o składnikach nawilżających skórę LINK cieszy się największą popularnością aż do dzisiaj. Ma on zdecydowanie najwięcej odsłon ze wszystkich. Dzisiejszy post na temat tego jakie są przyczyny powodujące suchość skóry, być może okażę się dla Was równie interesujący.


Czym się charakteryzuje skóra przesuszona
Skóra sucha ma niską zawartość wody w naskórku. Jej poziom jest zależny od tego w jakiej ilośći odparuje z naskórka do środowiska zewnętrznego oraz jaką zdolność będzie miał naskórek do zahamowania tej utraty (proces ten nazywamy transepidermalną utratą wody- TEWL ang. Transepidermal Water Loss).  Skóra sucha jest matowa z nierówną powierzchnią o jasnobladym kolorze (może być również różowawa ze względu na prześwitywanie naczyń krwionośnych). Bardzo często towarzyszy jej ściągnięcie, mrowienie oraz świąd. W dotyku jest szorstka i tępa.

Przyczyny powodujące suchość skóry:

ZABURZONY PROCES KERATYNIZACJI
Na skutek niskiej zawartości wody w skórze dochodzi do nieprawidłowego wytwarzania lipidów warstwy ochronnej. W wyniku tego zaburzony zostaje proces keratynizacji- złuszczenia martwych komórek naskórka (korneocytów). Enzymy, które umożliwiają eksfoliację potrzebują odpowiedniej ilości wody do tego procesu. Nasila to suchość skóry w znacznym stopniu.

WRODZONA SKŁONNOŚĆ DO SUCHEJ SKÓRY 
Skłonność do suchej skóry może być wrodzona. Związane jest to bowiem ze zmniejszoną zdolnością do produkcji składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF, ang. Natural Moisturising Factor) do których zalicza się aminokwasy, kwas piroglutaminowy oraz jego sól sodową, mocznik, amoniak, jony: wapnia, potasu, sodu, magnezu, fosforu, chlorku, sole kwasu mlekowego, cytrynowego i mrówkowego. Powodem ich zmniejszonej produkcji jest m.in mutacja genu prekursora białka warstwy rogowej naskórka- filagryny.

ZABURZONE WYDZIELANIE ŁOJU
Osoby z małą aktywnością gruczołów łojowych mają skórę zarówno suchą jak i odtłuszczoną. Należy wtedy stosować kosmetyki zarówno ze składnikami nawilżającymi jak i ze składnikami natłuszczającymi.

CHOROBY SKÓRNE 
Suchej skórze mogą towarzyszyć często choroby skórne takie jak powszechne AZS (atopowe zapalenie skóry). Stwierdza się wtedy bowiem obniżenie kwasu linolowego należącego do NNKT (Niezbędne Nienasycone  Kwasy Tłuszczowe) oraz dysfunkcję eznymu, który przekształca owy kwas w kwas gamma linolenowy. Niedobór przekształconej postaci tego związku prowadzi do zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry.

SUCHOŚĆ SKÓRY ZWIĄZANA Z WIEKIEM
W okresie dojrzewania produkcja łoju jest znacznie zwiększona, zatem suchość skóry jest na jakiś czas nieodczuwalna. Natomiast w wieku pokwitania, kiedy to poziom androgenów zaczyna spadać, na sile przybiera odtłuszczenie skóry. Jest to wtedy skóra sucha starcza.

DETERGENTY
Środki te zawierają wysoko stężone składniki należące do związków powierzchniowo czynnych, które powodują wyniszczenie i wypłukanie lipidów z warstwy ochronnej naskórka. W skutek tego bardzo często na dłoniach skóra jest popękana i zlichenizowana.

ZEWNĘTRZNE WARUNKI ŚRODOWISKOWE
Promieniowanie słoneczne przyczynia się do zniszczenia płaszcza lipidowego, niska wilgotność zaś i mroźne powietrze zwiększają ucieczkę wody z naskórka. Przyczynia się to do zaburzenia rogowacenia, uczucia dyskomfortu oraz nasilonego przesuszenia skóry.



 Na obrazku po lewej widoczne jest zniszczenie płaszcza lipidowego


Mam nadzieję, że ten post rozwiał trochę Waszych wątpliwości związanych z suchą skórą, o które często mnie pytacie w mailach. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania to piszcie śmiało.



 Zamieszczone ilustracje pochodzą ze stron: fizjoterapeuty.pl, hydroarch.pl


2 komentarze: