poniedziałek, 17 października 2016

Zastosowanie peelingów chemicznych

Okres jesienno-zimowy to idealny czas na zabiegi złuszczające dla skóry. Jednym z najbardziej znanych sposobów złuszczania skóry jest zastosowanie peelingów chemicznych. Zanim zdecydujecie się na zabieg kwasami u kosmetologa bądź kosmetyczki warto zapoznać z kilkoma ważnymi informacjami na ich temat, które zawarłam w tym wpisie.

Na czym polega działanie peelingów chemicznych ?
Działanie to polega na złuszczaniu powierzchownych i głębszych warstw skóry przez zastosowanie różnego rodzaju substancji o określonym stężeniu i pH. Przez złuszczenie powstaje stan zapalny, a wskutek tego skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych komórek. Głębokość do jakiej zostanie złuszczona skóra zależy od tego jaki rodzaj kwasu zostanie zastosowany, o jakim stężeniu % i pH oraz jaki będzie czas aplikacji. Im będzie większe stężenie danego kwasu, a niższe pH tym mocniejsze działanie na skórę.

Podział peelingów chemicznych (ze względu na ich głębokość działania):

Działające bardzo powierzchownie (działają na warstwę rogową do warstwy kolczystej naskórka): AHA- alfahydroksykwasy w stężeniu od 20-50% (kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, winowy, jabłkowy, pirogronowy, cytrynowy), BHA-betahydroksykwasy (kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy- TCA w stężeniu 10-20% oraz tretynoina.

Peelingi działające powierzchownie (cały naskórek do najgłębiej położonej warstwy- podstawnej, w której znajdują się m.in komórki barwnikowe naskórka melanocyty): płyn Jessnera, kwas glikolowy 70%, TCA 20-30%.

Peelingi średniogłębokie (działają na cały naskórek, powierzchowna warstwa skóry właściwej do górnej części siateczkowatej): TCA 35-50%, płyn Jessnera w połączeniu z TCA 35%, płyn Jessnera w połączeniu z 70% kwasem glikolowym, fenol.

Peelingi głębokie (naskórek i górna część skóry właściwej do środkowej części warstwy siateczkowatej): fenol

Wskazania kwasów: 
-skóra z przebarwieniami;
-fotostarzenie skóry;
-plamy pozapalne;
-trądzik pospolity;
-trądzik różowaty;
-zaskórniki;
-zapalenie mieszków włosowych;
-melasma naskórkowa;
-skóra łojotokowa;
-przygotowanie skóry do zabiegów laserowych;
-rewitalizacja skóry;
-zmarszczki powierzchowne i głębokie

Przeznaczenie i działanie najczęściej stosowanych peelingów chemicznych w gabinetach

Kwas migdałowy (INCI: Mandelic acid)- jest to jeden z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych kwasów z grupy AHA. Może być stosowany do skóry wrażliwej, naczyniowej, mieszanej i łojotokowej. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne ponieważ swoją budową chemiczną jest zbliżony do antybiotyków. Stosuje się go do odmłodzenia skóry, rewitalizacji, do skóry z przebarwieniami, skóry łojotokowej i w problemach z trądzikiem. Złuszczenie jest bardzo delikatne, skóra wygląda promienniej, jest wygładzona, pory są zwężone, a łojotok znacznie zahamowany.
Kwas glikolowy (INCI: Glycolic acid)- przeznaczony głównie do skóry z przebarwieniami, bliznami, trądzikiem, z zaburzeniem rogowacenia i ze zmarszczkami. Zwiększa syntezę kolagenu, grubość żywych warstw naskórka. Skóra jest znacznie gładsza i jaśniejsza. Przy wyższym pH działa nawilżająco. Złuszczanie skóry pojawia się zwykle po 2-3 dniach od jego zastosowania.
Kwas mlekowy (INCI: Lactic acid)- jego aktywność na skórze jest typowa dla grupy AHA. Wykazuje działanie złuszczające i nawilżające, obniża pH skóry. Efekty jakie można uzyskać to poprawa struktury kolagenu, normalizacja rogowacenia, spłycenie zmarszczek, poprawa uwodnienia skóry (obniża TEWL- transepidermalną utratę wody), ujędrnienie i uelastycznienie, zwiększenie glikozaminoglikanów (cukrów zapewniających nawodnienie głębszych warstw skóry). Badania wykazały, iż ma lepsze działanie przeciwstarzeniowe niż kwas glikolowy. Kwas mlekowy zwiększa także skuteczność innych preparatów zastosowanych na skórę, lepiej są absorbowane składniki aktywne zawarte np. w kremach.
Kwas salicylowy (INCI: Salicylic acid)- przeznaczony do skóry z przebarwieniami, zmarszczkami, trądzikiem pospolitym i różowatym, zaskórnikami, wzmożonym łojotokiem, rozszerzonymi porami, bliznami oraz do skóry suchej. Działa nawilżająco, antyseptycznie, bakteriostatycznie, znacznie zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum. Złuszczenie jest umiarkowane i występuje kilka dni po zabiegu. Mimo iż po jego zastosowaniu występuje podrażnienie i zaczerwienienie, to może być stosowany u osób z wyższym fototypem skóry (o fototypach skóry pisałam w poście o filtrach UV TUTAJ).
Kwas pirogronowy (INCI: Pyruvic acid)- Głównie przeznaczony do skóry tłustej i trądzikowej. Działa sebostatycznie, przeciwbakteryjnie, złuszczająco i rozjaśniająco na skórę. Korneocyty- komórki warstwy rogowej są ściślej ułożone po jego zastosowaniu. Bardzo skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego, fotostarzenia skóry, blizn potrądzikowych, zaburzeń rogowacenia. W czasie trwania zabiegu oraz po jego zakończeniu może wystąpić pieczenie oraz rumień, który ustępuje zwykle w ciągu kilka godzin.

Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegów kwasami: grzybica, łuszczyca, nadmierna ekspozycja skóry na promienie UV, terapia retinoidami, infekcje skóry np. opryszczka, chemioterapia, świeże blizny, łuszczyca, nowotwory skórne, ciąża i okres laktacji, atopowe zapalenie skóry, równoczesne zabiegi fotolecznicze, nasilone procesy zapalne w skórze, kuracja z zastosowaniem izotretynoiny (popularny izotek).

Możliwe powikłania po zabiegach z kwasami
Trzeba mieć świadomość, iż istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, tak jak po każdym zabiegu. Do najczęstszych działań niepożądanych należą : rumień, uporczywy świąd, nadwrażliwość skóry, zmiany pigementacyjne, przebarwienia i odbarwienia (pojawiają się po ok 3 dniach od zastosowania peelingów najczęściej głębokich i u osób z jasną karnacją), kontaktowe zapalenie skóry cechujące się licznymi, drobnymi, swędzącymi grudkami. Może wystąpić bliznowacenie po kwasie średniogłębokim i głębokim, bardzo często u osób ze skłonnością do keloidów. Do częstych powikłań należy również opryszczka, dlatego przed planowanym zabiegiem z kwasami zaleca się prewencyjne stosowanie leku przeciwwirusowego (np. Acyklowiru). Do bardzo rzadkich powikłań należy zaostrzenie zmian trądzikowych, które może powstać wskutek uszkodzenia bariery ochronnej skóry po peelingu oraz pojawienie się prosaków na skórze najczęściej u osób ze skłonnością do ich powstawania.

Naturalne następstwa po zabiegu: świąd, rumień, obrzęk. Jednak utrzymujące się powyżej 3 tygodni mogą oznaczać przewlekły stan zapalny.

Ilość zabiegów i odstęp czasowy
Wszystkie kwasy działające powierzchownie wymagają kilku powtórzeń w celu zaobserwowania oczekiwanych efektów na skórze. Początkowo stosuje się kwasy słabsze, a z upływem czasu mocniejsze. Średnio powinno się wykonać ok 7 zabiegów z zachowanym minimalnym odstępem dziesięciodniowym lub dwutygodniowym (w zależności od tego jaki kwas jest stosowany).

Pielęgnacja domowa
W czasie trwania kuracji kwasami bardzo ważna jest pielęgnacja domowa. Należy stosować kremy nawilżające, preparaty ochronno-gojące z emolientami (w ciągu dnia min. 2 razy), toniki, oraz kremy z wysokimi filtrami UV- najlepiej mineralne-fizyczne o spf 50 (filtry chemiczne mogą dodatkowo uczulić). Twarz powinna być myta delikatnymi preparatami bez zawartości mydła. Powinno się unikać kosmetyków z pochodną witaminy A oraz ze składnikami drażniącymi i alergizującymi.Dajcie znać czy wybieracie się na zabieg kwasami i czy post był dla Was pomocny.


Ilustracja pochodzi ze strony estetican.pl.


2 komentarze: